Koszt organizacji imprezy

Każda osoba, która planuje zorganizować imprezę – czy to w domu czy w wynajętym lokalu albo profesjonalnym klubie – musi się liczyć z koniecznością poniesienie pod tym względem pewnych kosztów. Są one oczywiście różne w zależności od tego, jaka ma to być impreza, gdzie się odbędzie, na ile osób jest przewidziana lub czy będzie się wiązała np. z koniecznością przygotowania ciepłych posiłków, przystawek lub napojów. Kwestia zorganizowania alkoholu schodzi na drugi plan, ponieważ jest to nieodłączny element każdej imprezy.
4Najmniejsze koszty ponosi się podczas organizacji imprezy we własnym domu i z ograniczoną ilością osób. Częstą praktyką jest nawet wspomaganie gospodarza przyniesionym własnym jedzeniem lub alkoholem, co pozwala mu zaoszczędzić nieco pieniędzy. W takich wypadkach koszty organizacji minimalizują się do zakupu alkoholu, napoju i przygotowania potraw, rzadko kiedy wiążą się z organizowaniem np. dodatkowych atrakcji typowych dla imprez klubowych. Te ostatnie są z kolei najdroższą alternatywą dla tych, dla których dobra zabawa oznacza świetnie udaną imprezę w gronie nie dziesiątek, ale setek osób. Wynajęcie klubu w czasie weekendu to nierzadko koszt kilku tysięcy złotych (nieco mniej zapłaci się za rezerwacje sali na tygodniu), a doliczyć trzeba jeszcze zakup alkoholu i jedzenia z napojami. Bardzo często kluby nie zgadzają się nawet na to, aby organizator dostarczył własny alkohol, więc podczas imprezy napoje wyskokowe serwowane są bezpośrednio z klubowego baru – po standardowych stawkach – a koszt ich zakupu ponosi organizator. Doskonałym rozwiązaniem pośrednim dla osób, które chcą uniknąć imprezowego bałaganu w domu i pragną, aby zabawa się udała, jest wynajęcie zwykłego lokalu (nie klubu) na organizację takiej imprezy. Płaci się wtedy jedynie za wynajem, a całą resztą zajmuje się samemu, łącznie z przygotowaniem jedzenia, alkoholu, zapewnieniem muzyki, miejsca do tańczenia i odpoczynku. Takie miejsca świetnie sprawdzają się na organizację imprez urodzinowych – np. popularnych osiemnastek.