Praca dla kobiet

Tematem wymagającym zwrócenia uwagi jest trudność w znalezieniu i utrzymaniu pracy przez kobiety. Warto byłoby zastanowić się nad tym dlaczego tak jest. Czy naturalne jest zachowanie pracodawcy, który na rozmowie kwalifikacyjnej pyta panny czy zamierza w najbliższym czasie zawrzeć związek małżeński. Podobnego typu pytania padają w kierunku mężatek. dotyczą one zazwyczaj tego czy w najbliższym czasie planują potomstwo. Ciężko jest odpowiedzieć na tego typu pytania, bo natychmiast wprawiają kobiety w zakłopotanie i zażenowanie. Według savoir-vivre rozmów kwalifikacyjnych takie pytania nie powinny mieć miejsca. Jednak padają i to częściej niż byśmy się spodziewali. Jednocześnie pokazują pewnego rodzaju dyskryminacje i uprzedzenia przyszłych pracodawców względem dyspozycyjności młodych mam. Niejednokrotnie pracodawca uważa za stratę dla swojej firmy zatrudnienie takiej osoby ponieważ musi opłacać za nią wszystkie składki a realnie przez dość długi czas ona nie pracuje.