Rola ślubu w kulturze

image Nie da się ukryć, że z antropologicznego punktu widzenia ślub jest jednym z najważniejszych momentów w egzystencji ludzkiej. W wielu kulturach jest on postrzegany jako moment wejścia w dorosłość i uniezależnienie się od rodziców. I nie da się ukryć, że tak to właśnie wygląda w większości kultur na świecie. A jeśli chciałoby się to wydarzenie, jakim ślub jest określić jednym czy dwoma słowami – powiedzieć moglibyśmy o nim jako o rytuale przejścia. Właśnie z dzieciństwa w dorosłość i od zależności do niezależności. Często ślub również zmienia przynależność i tożsamość, a antropolodzy kulturowi, obserwując rytuały zaślubin w różnych regionach świata podkreślają, że pewne elementy zawsze się powtarzają. Chodzi tutaj choćby o przysięgę małżeńską czy też uroczystość, jaka związana jest z wychodzeniem za mąż. Warto zatem o wszystkich tych kwestiach z całą pewnością pamiętać i spojrzeć na zaślubiny i wesele z nieco innej perspektywy życiowej, bo ta pokaże nam uroczystość tę w zupełnie nowym i ciekawszym wymiarze.